V Sloveniji je kar nekaj šol, ki se imenujejo po osebnostih, ki so na različne načine zaznamovali njihov kraj in celotno Slovenijo.

Tako so učenci 12 šol in 1 vrtca pod vodstvom mentoric po Sloveniji med seboj izmenjali razglednice, na katerih so upodobili kraj, šolo ali vrtec, ter napisali nekaj povedi o omenjeni osebi.

V projektu so sodelovali:

• Irena Malovrh, Špela Jemec, Maja Papež Ilič, Moravče, vrtec pri OŠ, Jurij Vega, slovenski matematik, fizik, geodet, meteorolog, plemič in topniški častnik.
  • Darja Gibičar, Polona Zoran Perko, Staša Hočevar Zajc, Nina Zoran, Mirna Peč, OŠ, Tone Pavček, pisatelj in pesnik za otroke in odrasle.
  • Maja Ogris, Kranj, OŠ, France, Prešeren, največji slovenski pesnik, avtor slovenske himne, Zdravljice.
  • Snežana Rajakovič, Makole, OŠ, Anica Černejeva, slovenska pedagoginja, pisateljica in pesnica.
  • Anja Kržič, Ljubljana, OŠ, Hinko Smrekar, slikar, risar, grafik in ilustrator.
  • Petra Radujko, Grosuplje, OŠ, Louis Adamič, slovensko-ameriški pisatelj, prevajalec in politik.
  • Klara Omovšek, Ljubljana, OŠ, Božidar Jakac, slikar, grafik, likovni pedagog in akademik.
  • Polona Pogačar, Borovnica, OŠ dr. Ivan Korošec, doktor prava, pesnik, padel v II. svetovni vojni.
  • Tea Škarja, Šentrupert, OŠ, dr. Pavel Lunaček, slovenski zdravnik, ginekolog in porodničar.
  • Tadeja Bogdan, Sežana, OŠ, Simon Gregorčič, pesnik in publicist, najvidnejši predstavnik slovenske moderne.
  • Špela Kalan, Škofja Loka, OŠ, Cvetko Golar, pesnik, pisatelj, dramatik, novinar in prevajalec.
  • Branko Kralj, Maribor, OŠ, Angel Besednjak, narodni heroj, ki je padel v II. svetovni vojni.
  • Urška Pirjevec, Piran OŠ, Vicenzo e Diego de Castro, izobraženca, ki sta pustila vidne sledove v Piranu.

Prejete razglednice si lahko ogledate na priložnostni razstavi v čitalnici Knjižnice Daneta Zajca.

Pripravila, uredila, zapisala in fotografirala Irena Malovrh